Szatmárnémeti

110 éves lett a romániai útlevél

Radu Roca prefektus megköszönte az útlevélosztályon dolgozók munkáját a jeles évforduló alkalmából (Fotó: Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal)
2022.03.21 - 16:00
Ha az Európai Unión kívüli országokba utazunk, akkor ma már elengedhetetlen, hogy fényképes igazolvánnyal vagy útlevéllel igazoljuk magunkat. De mikor készült az első útlevél? A romániai úti okmányt 110 éve vezették be — és napjainkban igencsak sokan igénylik.

110 éves volt szombaton a román útlevél: 1912. március 19-én I. Károly király hirdette ki az első hivatalos törvényt, amely szabályozza ezen okmány kiállításának feltételeit.
A romániaiak utazási szabadságát a Duna és a Habsburg Birodalom határain át már az 1830-ban Moldvában és 1831-ben Havasalföldön életbe lépett Organikus Szabályzat is elismerte, amely először említette az útlevélként ismert román úti okmányt. A rendelet ugyanakkor előírta azt a kötelezettséget, hogy az ország területét elhagyóknak „útlezárást” állítsanak fel, az országba belépőket pedig kivizsgálják. Az 1912-es törvény azonban bevezette az útlevelekre és a határátlépésekre vonatkozó első általános elveket. Ezek szerint „az útleveleket a király nevében állítják ki, és a Belügyminisztérium, valamint a megyék elöljárói és a rendőrség adják ki az e törvény végrehajtásáról szóló rendeletekben meghatározott feltételek mellett” — írja a pasapoarte.mai.gov.ro oldal. 

A király nevében kiállított útlevelek kis könyv formájúak voltak, és 20 számozott oldalból álltak, megjelent rajtuk ugyanakkor a „pasport” szó is. Bár az útlevelek egyéni külföldi úti okmányok voltak, kísérőknek szentelt részt is tartalmaztak, amelyben a birtokoson kívül a felesége/férje és a kiskorú gyermekei is szerepelhettek. Később bevezették a diplomata-útlevelet (1920-ban), a szolgálati útlevelet (1941-ben) és a kollektív útlevelet.
A jelenleg is használt útlevél sötétpiros színű, borítóján Románia címere található, lapjain pedig viszontláthatjuk például a Duna-deltát, a Gyilkos-tót, a Szfinxet, a bukaresti diadalívet, a suceavai várat és a barcánfalvi kolostort.

Egyszerű az igénylés, de most várni kell

Ma már az útlevél egyszerűen és gyorsan igényelhető szinte bárki számára — közölte a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal. A megnövekedett igényekre való tekintettel azonban megtörténhet, hogy néhány hetet várni kell arra, hogy kérelmezhessék a lakosok, az ukrajnai háború kitörése óta ugyanis megugrott az útlevéligénylések száma. Azért, hogy a megnövekedett igényeknek megfeleljenek, a Szatmár Megyei Útlevélosztály munkatársai továbbra is hosszított programmal dolgoznak: április elsejéig hétköznapokon reggel 8-tól este 8-ig, szombatonként pedig 8–12 óra között várják a lakosokat. Továbbra is csak azokat fogadják, akik rendelkeznek online időpontfoglalással: előjegyzést kérni a www.epasapoarte.ro oldalon lehet.
Az okmány ellenértékét a CEC Bankban, a CEC Bank Selfpay egységeinél, banki átutalással és a ghiseul.ro platformon is ki lehet fizetni, ugyanakkor mostantól a prefektusi hivatal (A. I. Cuza utca 11. szám) várótermében kihelyezett befizető egységnél is meg lehet tenni ezt, majd a kérvényhez csatolni kell a bizonylatot. Az 1 évre érvényes útlevél 96 lejbe kerül úgy a gyermekeknek, mint a felnőtteknek. A 12 év alatti gyermekek számára a 3 évig érvényes útlevélért 234 lejt kell fizetni, a 12 és 18 év közöttieknek szóló, 5 évig érvényes útlevélért pedig, akárcsak a 18 év felettieknek szóló, tíz évre érvényes útlevélért, 258 lejt kell befizetni. Az útlevéligényléshez szükséges iratokról, a kiállítási határidőkről részletesebb információt a https://pasapoarte.mai.gov.ro/eliberarea-pasaportului oldalon olvashatnak.

Bumbuluţ Krisztina