Szerdán jelentette be a Romsilva, hogy növeli a piacra dobott fa mennyiségét 2022-ben és 2023-ban. Az intézkedés többek között a kormány nemrégiben meghozott, tűzifaár-korlátozásával függ össze, valamint azzal, hogy lassan-lassan eltűnik a fa a piacról.
A Romsilva 500 ezer köbméterrel bővítené forgalomba helyezett faállományát, így a kezdeti, 9,5 millió köbméteres, az állami közerdőkből kitermelt programhoz képest az év végéig 10 millió köbméter kerül majd forgalomba, amelyből 3,9 millió köbmétert feldolgozott tüzelőanyagként kínálnak, 6,1 millió köbmétert pedig rönkfaként.
Az erdőgazdálkodási cég azt is megemlíti, hogy a tavalyi 26%-hoz viszonyítva idén 39%-ra nőtt a forgalomba hozott faalapú tüzelőanyag aránya.
Ugyanakkor a Romsilva jóváhagyta azt a 10 millió köbméteres mennyiséget is, amelyet 2023-ban kell majd kitermelni az állami tulajdonú erdőkből – ennek a mennyiségnek 50%-a faalapú tüzelőanyagként, saját erőből vagy erdészeti szolgáltatások nyújtására kötött szerződésből kerül kitermelésre, 50%-a pedig árverések útján tűzifaként, a minősített gazdasági szereplők által.
A Romsilva egyébként 3,13 millió hektár állami tulajdonú közerdőt kezel, az ország erdeinek mintegy 48%-át, mellette további 22 nemzeti parkot, valamint 12 állami ménesbirtokot.
400 lej az új sapka?
A kormány úgy döntött, hogy a piac összes szereplője – a Romsilva és a faértékesítő magáncégek esetében – még az eredetileg tárgyalt szintnél is alacsonyabb, 400 lejben korlátozza a tűzifa köbméterenkénti árát.
Bár az intézkedésről a PSD-PNL vezetősége döntött, a döntést a közgazdászok és a fapiac szereplői, illetve a környezetvédelmi aktivisták, sőt a liberálisok is kritizálják.
Eltűnt a tüzelőanyag a barkácsáruházakból is
Az egy, hogy a Romsilva nagyobb mennyiségű fát helyez majd forgalomba, de a nagy barkácsáruházak ahelyett, hogy az árplafonnak megfelelő szint alá csökkentették volna a termékek árát, kivonták a forgalomból az általuk értékesített tűzifát, valamint a brikett jelentős részét.
Természetesen a lakosság nagy része nem ilyen üzletekből szerzi be a téli tüzelőanyagot, de eddig elég széles kínálat fogadta őket az ilyen típusú szakáruházakban — most viszont csak az üres polcok.
A feketepiac malmára hajtódik a szél
A kialakult helyzetnek következtében nőni fog a faértékesítés feketepiaca, az illegális kivágás, a lakosság által fizetett végár, emellett a piac is torzulni fog, mivel a magánszemélyekre is érvényes a plafon, a cégek pedig kénytelenek lesznek olcsóbban értékesíteni a fát, mint ahogy azt megvették.
A Romániai Nagykereskedelmi Üzletláncok Egyesülete úgy ítéli meg, hogy az intézkedés akadályokat okozhat a fapiacon, nehézségeket okozva a tűzifa és fatermékek beszerzésében, ami a végső fogyasztóra is kihathat.
Szabó Beatrix