Szatmár megye

Szirénázós szerda lesz – nem kell megijedni!

2025.02.25 - 16:30
Szirénázva búcsúznak a téltő — február 26-án, szerdán délelőtt, a polgári védelem hete keretében szirénapróbát tartanak Szatmár megye területén is.

Talán vannak, akik emlékeznek még, hogy pár évvel ezelőtt minden hónap első szerda délelőttjén menetrendszerűen megszólaltak a vészt jelző és figyelmeztető riasztóberendezések, a lakosság számára egyfajta gyakorlatozásként, a szakemberek számára pedig a berendezések működésének ellenőrzéseként.

Nos, hasonló szirénapróbát tartanak február 26-án szerdán, 10 – 11 óra között a polgári védelem hete keretében, a gyakorlatnak tájékoztató, felkészítő jellege van, és nem jelenti azt, hogy a hatóságok tudomása szerint „történni fog valami”.
„Ez a mi kötelességünk, ez a polgári védelem feladata: felkészíteni a lakosságot. Ezt jelenti az erős polgári védelem - megelőzni, felkészülni, helyesen reagálni, újjáépíteni. Ez a négy rendkívül fontos fázis” – fogalmazott korábban a szirénapróbák kapcsán dr. Raed Arafat, a DSU vezetője.

A szirénapróbának egyrészt az a szerepe, hogy a lakosság megismerje a vészjelzésnek ezt a módját, másrészt gyakorlatot jelent a szirénákat kezelő személyzet számára, ugyanakkor a szirénák működőképességét is teszteli.
„Amikor a kockázatokról beszélünk az embereknek, nem az a célunk, hogy megijesszük őket, hanem hogy felkészítsük. Azt akarjuk elérni, hogy magas legyen az ellenálló képesség. Mit jelent az ellenálló képesség a hétköznapi ember számára? Azt, hogy egy vészhelyzet csak rövid ideig hasson rád negatívan, utána vissza tudj térni a normális kerékvágásba, és hogy vészhelyzet esetén ne legyél sebezhető, legyen meg mindened, ami segít átvészelni az illető helyzetet” - tájékoztat a szakhatóság.

Háromféle riadójelzés

Romániában háromféle riadójelzés van érvényben: a katasztrófahelyzetet jelző öt rövid felbőgés, a légi előriadót jelző három felbőgés, valamint a légiriadót jelző tizenöt felvijjogás. 

Szatmár megye területén 174 darab elektromos sziréna van felszerelve (ebből 13 darab Szatmárnémetiben), ezekből 40-et a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség székhelyéről hoztak működésbe, 51-et a szatmárnémeti parancsnokságról, 73-at pedig helyileg, az érintett településeken.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON! 

 (Fotó: archív)