Hat Szatmár megyei településen kaptak napelemes lámpákat olyan családok, ahol még az elektromos áram is luxusnak számít.
Az Electrica Alapítvány közleményben jelentette be a Gyermekek energiája, a jövő fénye! elnevezésű projekt első szakaszának lezárását. Húsvét előtt az első napelemes lámpákból álló szállítmányt szétosztottak mintegy 800, kisgyermekes családban, olyanokban, amelyek extrém energia-szegénységben élnek Szatmár megye hat településén: Érendréden, Sződemeteren, Tasnádon, Királydarócon, Ráksán és Turcon.
Az Electrica Alapítvány akciója a Distribuție Energie Electrică România Rt. vezényletével és az adott település helyi önkormányzatának támogatásával valósult meg. A projekt magyar, román és roma lakosságú vegyes etnikumú közösségekben zajlott, és egy országos szintű, átfogó program első szakaszát képezi. A kezdeményezés célja az, hogy a hátrányos helyzetű, elszigetelt közösségekben élő gyermekek számára biztonságos és megfizethető fényforrást biztosítson, hozzájárulva az iskolai lemorzsolódás csökkentéséhez és a családok életkörülményeinek javításához.
"Nagyon megható volt találkozni a gyermekekkel! Láttam a kíváncsi és boldog tekintetüket, amikor megkapták a Licurici (Szentjánosbogár) lámpát, és megismerték a mögötte rejlő történetet. A fény, amelyet most, a húsvéti ünnepek előtt vittünk el nekik, reményt hordoz magában – egy új kezdet és valós változások ígéretét. Hálásak vagyunk a helyi hatóságoknak is a támogatásukért és nyitottságukért, ami lehetővé tette számunkra, hogy eljussunk ezekbe a közösségekbe, és közelebb kerüljünk e gyermekek történeteihez. Hiszem, hogy az ilyen kezdeményezések, amelyekben cégek, szervezetek és közintézmények együttműködnek, jó példát és reményt jelentenek a jövő számára." – nyilatkozta Marilena Nedelcu, az Electrica Alapítvány elnöke.
Fény a tanuláshoz
A Licurici névre keresztelt napelemes lámpákat úgy tervezték, hogy könnyen használhatók és energiahatékonyak legyenek. Lehetővé teszik a gyermekek számára a tanulás és napi tevékenységeik folytatását sötétedés után is, kiküszöbölve a hagyományos, veszélyes és szennyező fényforrások – például a gázlámpák vagy gyertyák – használatát. A projekt célja, hogy fenntartható megoldások fontosságára hívja fel a figyelmet az energiaszegénység elleni küzdelemben.
Minden gyermek tanulhasson
"A Gyermekek energiája, a jövő fénye! elnevezésű projekt révén konkrét lépéseket teszünk az energiaszegénység elleni harcban. Azt szeretnénk, hogy minden gyermek méltó körülmények között tanulhasson és élhessen – az energiához való hozzáférés alapvető jog, és fontos pillére egy modern társadalom fejlődésének. Ez a kezdeményezés összhangban van az Electrica fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási stratégiájával." – tette hozzá Alexandru Chiriță, az Distribuție Energie Electrică România Rt. vezérigazgatója.
Nincs áram...
A Gyermekek energiája, a jövő fénye! az Electrica Alapítvány első kezdeményezése, amelynek fő célja a szélsőséges energiás szegénységben élő gyermekek támogatása. A Romániai Energia-szegénységi Megfigyelőközpont adatai szerint tízből két romániai háztartás az országos átlag alatt fogyaszt energiát, és több mint 4.700 gyermek él olyan lakásban, amelyikben nincs hozzáférésük villamosenergiához. A projekt több mint 5.000 napelemes lámpát tervez szétosztani az érintett háztartásokban élő gyermekek között. A projektbe elsőként bevont megyék: Szatmár, Fehér, Beszterce-Naszód és Suceava.
Hírszerkesztő