A képességfelmérő vizsgán részt vett tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 115 638 diák közül 112 196-ot (97,02 százalék) soroltak be kilencedik osztályba a megjelölt opciók alapján. A tanügyminisztérium közleménye szerint 48 912 tanuló (43,6 százalék) az első opcióként megjelölt osztályba jutott be. Idén összesen 2 569 525 továbbtanulási lehetőséget jelöltek be a tanulók, ami átlagban 22,22 opciót jelent fejenként.
A minisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint a diákoknak július 24–29. között kell eljuttatniuk a beiratkozáshoz szükséges iratokat annak a középiskolának a titkárságára, ahova a számítógépes elosztás nyomán bejutottak.
A most lezárult felvételi szakaszban 3442 tanulót nem osztottak be egyik osztályba sem, a felvételi második, augusztus 1–19. között zajló szakaszában 6606 líceumi hely vár betöltésre.
A tanügyminisztérium közölte továbbá, hogy a felvételinek a számítógépes elosztást megelőző időszakában 13 452 tanuló nyert felvételt a középiskolák vokacionális helyeire, 816 a katonaiskolákba, 3027 a roma gyerekeknek, 2021 pedig a sajátos nevelési igényű tanulóknak fenntartott helyekre.
Ugyanakkor 16 675 nyolcadik osztályt végzett tanuló szakiskolába iratkozott.
Mi a helyzet Szatmárban?
Szatmár megyében a középiskolába jelentkezett nyolcadikosok 97,7 százalékát besorolták egy általa megjelölt középiskolai osztályba. Ez azt jelenti, hogy az 1602 nyolcadikat végzett diák közül 1563-nak már biztosan van helye valamelyik ősszel induló kilencedik osztályban, 39-en viszont ki kell várják a második leosztást.
Az 1629 helyből ugyanakkor 66 maradt szabadon, így a 2025/2026-os tanévben induló kilencedik osztályokban mindössze a helyek 4 százaléka maradt betöltetlen.
A legmagasabb átlaggal a szatmárnémeti Ioan Slavici Főgimnázium természettudományok osztályába lehetett egyébként bejutni, itt az utolsó bejutó jegye 8,90 volt, a második helyen szintén ez a tanintézet áll, a matematika–informatika osztályba legkevesebb 8,72-es átlag kellett a bejutáshoz, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokán a Mihai Eminescu Főgimnázium áll, az itt induló természettudományok osztályba való bejutáshoz legalább 8,62 kellett.
A magyar tannyelvű osztályok közül az átlagok alapján a legerősebb a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium természettudományok osztálya, ide 8,10 alatt nem lehetett felvételt nyerni, ugyanakkor a második hely is a főgimnáziumé, ugyanis a társadalomtudományok-intenzív angol osztályban a legutolsó bejutónak is 7,71-es átlaga volt. A harmadik legmagasabb átlaggal a Nagykárolyi Elméleti Líceum matematika–informatika osztályába lehetett bekerülni, 7,35-tel.
Ami pedig a sor végét illeti, a Nagytarnai Műszaki Líceum 24 fős mezőgazdasági osztályába kilenc fiatal nyert felvételt, az utolsó bejutási átlag 3,10, csak úgy, mint a Sárközújlaki George Barițiu Műszaki Líceum szintén mezőgazdasági kilencedikébe. A harmadik leggyengébb átlaggal a nagykárolyi Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum turizmus és közélelmezés osztályába került be egy fiatal, 3,28-as médiával, de a szatmárnémeti Iohann Ettinger Német Líceum matematika–informatika osztályába is felvételt nyert egy 3,83-as átlaggal rendelkező nyolcadikat végzett, míg az avasfelsőfalui Ioniță G. Andron Műszaki Líceum elektronika és automatizálás osztályába 3,87-tel is be lehetett jutni.
Hírszerkesztő