A 314. évvel ezelőtti Szatmári békekötésre, azaz a kuruc – labanc harcok végére, egy új történelmi korszak kezdetére emlékeztek szerda délután három órakor a szatmárnémeti Láncos-templom hátánál lévő II. Rákóczi Ferenc szobornál.
Dr. Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester, a városi RMDSZ elnöke ünnepi beszédében kifejtette: a fejedelem és a kor törekvései felhívják figyelmünket arra, hogy ma sem engedhetünk kivívott értékeinkből, ezeréves keresztény kultúránkból, szabadságunkból, és ennek a régmúltból való üzenetnek május negyedikén, az elnökválasztások első fordulóján tudunk ma is érvényt szerezni.
Dr. Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke a kuruc mozgalom gyökereiről, okairól és kevésbé ismert szatmári vetületeiről beszélt, például, hogy mintegy 40 évvel az 1711-es békekötést megelőzően, az első kuruc – labanc csaták Szatmárnémeti határában, a ma már nem létező Gombás erdőben zajlottak.
A megemlékezést megelőző tudásfelmérő Rákóczi versenyen jól teljesítő szatmárnémeti diákok az ünneplők előtt, a szobor talapzatánál vehették át díjaikat. Elismerést kaptak a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, az Avram Iancu Általános Iskola, a Bălcescu – Petőfi Általános Iskola, az Aurel Popp Művészeti Líceum, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium, a Református Gimnázium és a Mircea Eliade Általános Iskola ifjú történészei.
A résztvevők közül többen, politikusok, pedagógusok, civil szervezetek képviselői koszorúzták meg a szobor talapzatát, a meghitt pillanatokhoz a 44. Dsida Jenő cserkészcsapat tagjai nyújtottak segítséget és álltak díszőrséget.
Az ilyen eseményeken szokásos előadások sem maradhattak el a fiatalok részéről, verset mondott Gál Csanád és Kolb Schwarzkopf Gábriel a (II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola) Gáspár Evelin, Debrenti Katalin és Kánya Jázmin (Református Gimnázium) énekeltek.
Az ünnepség a magyar himnusz közös eléneklésével ért véget.
Princz Csaba
SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!
(A szerző felvételei)