Szatmár megye

Gólyákat számoltak szakemberek és civilek

2024.07.19 - 09:48

Szatmár megyében és Romániában két természetvédelmi egyesület szakemberei foglalkoztak az összeírással, szeptember végére várható pontosabb eredmény.

A Román Madártani Egyesületnél (SOR) érdeklődtünk, hogy milyen eredménnyel zárult a július 15-én véget ért átfogó gólyaszámlálási akció, de alulbecsültük a munka volumenét, mert nem napok, hanem hónapok kérdése míg mindent összevetnek és meglesznek a felmérés végleges adatai.

Négy és félezer jelentés érkezett arról hol, hány gólya él és milyen körülmények között, a SOR mellett a Milvus Csoport Egyesület is komolyan foglalkozott az adatgyűjtéssel, összesen 210 aktivista vett részt a 2014-es giliceszámlálási kampányban Románia területén.

Szemmel láthatóan kevesebb a gólya Szatmár megyében is, évtizedek óta lakott fészkek maradtak üresek az elmúlt években. A most készült felmérés remélhetőleg arra is választ ad, hogy létszámfogyás történt-e, vagy csak áttelepedés, illetve ha előbbi esete forog fenn, annak mi lehet az oka.

Princz Csaba

(Nyitókép: a szerző felvétele)
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Ha május elseje, akkor miccs és sör!

Május elsején a legtöbben a szabadban, miccsel és sörrel szeretnek majálisozni. Nem árt azonban jobban megnézni, lellenőrizni a hústerméket és az itókát, amit veszünk, hogy később se okozzon bajt!
Szatmár megye

Érkeznek lassan haza a költözők

Az egyre melegebb idő és egyre több napfény mellett a tavasz félreérthetetlen jele, hogy elkezdenek hazaérkezni a vándormadarak.
Szatmárnémeti

Szatmárnémeti büszkélkedhet a legtöbb erdei fülesbagollyal

Eltűnt telelőhelyek a fák kivágását követően, áttelepült baglyok, új gyülekezőhelyek — ezt fedezte fel a Milvus a fülesbaglyok telelőhelyeinek megfigyelésére irányuló program keretében.