Az Az Élet Fája Ökológiai és Humanitárius Egyesület az ERASMUS+ program által finanszírozott Folyómentő iskolák projekt keretében, 11 partneriskolával, sikeresen befejezték a Szamos, a Kraszna, és a Túr folyók partjainak egy-egy 500 méteres szakaszának az iskolák általi gondozásba vételét.
Az akció eredményeként 5500 méter folyópart kerül mostantól a folyómentő diákok gondozásába, a következő arányban:
2.500 méter a Szamos folyón, amely egyformán felosztva az ombodi Ion Barbu Általános Iskola, a szamoskrassói Bem József Általános Iskola, a szatmárnémeti Aurel Popp Művészeti Líceum, a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum és az Óvári Általános Iskola csapatához tartozik.
1.500 méter a Túr folyón, amely a az egri Csűry Bálint Általános Iskola, illetve a Halmi Általános Iskolához és a Túrterebesi Általános Iskolához tartozik.
1.500 méter a Krasznán, pedig a következő iskolákhoz tartozik: krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, a kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola és a Börvelyi Általános Iskola.
Az Élet Fája Egyesület folyómentő projektje két éve zajlik, ez idő alatt számtalan gyakorlati és elméleti képzést tartottak felszíni vizek, környezetvédelem, hulladékgazdálkodás témában. A kiértékelés érdekében április 14-én egy utolsó megmérettetést tartottak a tizenegy csapat részvételével a sárközújlaki Lacul lui Pintea Panzió konferenciateremében. Ezen minden iskolából egy – egy 10 fős diákcsapat vett részt, pedagógusok és iskolai projektkoordinátor kíséretében.
A rendezvényen Az Élet Fája Egyesület mellett a magyarországi partnerintézmény képviselői is részt vettek Bitter Zsuzsanna projektmenedzser és Tamás Zsolt rendezvényigazgató személyében, mindketten a PET Kupa Egyesület tagjaiként.
A verseny három tesztből állt: a projekt tevékenységeinek bemutatása és annak felvázolása, hogy hogyan járultak hozzá a folyóvizek tisztán tartása fontosságának tudatosításához. Aztán egy kilenckérdéses rácsteszt és egy ökológiai keresztrejtvény következett, valamint a harmadik teszt: egy újrahasznosítható hulladékból, főként műanyag palackokból készült tárgy megvalósítása az egyesület által minden iskolának átadott szerszámosládában található eszközök felhasználásával.
Ebben a kihívásban a csapatok különösen kreatívak voltak, és nagyon változatos és hasznos tárgyakat készítettek, mint például: ékszer, újrahasznosítható hulladékgyűjtő edény, óriás pillangó PET kupakokból, szökőkút, homokóra, madáretető, virágcserép, gőzölő, hulladékgyűjtő eszköz, húsvéti tojáskosár és akvárium.
A csapatok teljesítményének értékelése után a magyarországi partnerek képviselőiből és Békéssy Lászlóból, Az Élet Fája Egyesület alelnökéből álló zsűri megállapította, hogy valamennyi iskola nagyon felkészülten érkezett a versenyre. Végül mind közül a krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskolát jelölték az első díjra.
A nyeremény pedig nem más, mint egy négynapos nyári tábor június utolsó hetében Szolnokon, Magyarországon.
A többi iskola csapata sem maradt jutalom nélkül: júliusban, egy egynapos utazáson fog részt venni, Vásárosnaményba.
Az izgalmas és szoros verseny, a díjkiosztó és a jól megérdemelt kiadós étkezés után a résztvevők a szatmárnémeti CaiacSmile Egyesület tagjainak társaságában tettek pár kört a panzió a taván, kajakokkal.
Hírszerkesztő
(Fotók: Az Élet Fája Egyesület)