Belföld

Füst- és gázérzékelőket oszt a Delgaz Grid

A katasztrófák elhárítására a megelőzés a legjobb módszer! (Fotó: SZFÚ/archív)
2024.02.25 - 11:01
Átlagban számolva napi tizennyolc lakástűz volt tavaly Romániában. Mivel ilyen esetekben minden perc számít, a gázszállító tízezer darab érzékelő-berendezést oszt szét tizennyolc megyéjében a országnak.

Tavaly több mint 6600 lakástűz történt Romániában, ami átlagosan napi 18 esetet jelent. A Sürgősségi Helyzetek Főfelügyelőségének (I.G.S.U.) statisztikái szerint a tüzek 1125 embert érintettek, akik közül 268-an életüket vesztették. A korán felfedezett és bejelentett tüzet lényegesen gyorsabban eloltják, ami  nem csak az anyagi kár csökkentését, hanem életek megmentését is jelentheti. Ezért fontos az érzékelők használata.

hirek/2022/februar/27/robbanas10-nk.jpg
Óriási károkat okozott a két évvel ezelőtti nagykárolyi gázrobbanás
Mivel ilyen helyzetekben minden perc számít, a füst-, szén-monoxid- és gázérzékelők jelenthetik a különbséget egy kisebbfajta incidens és egy komoly tragédia között. Ezek a készülékek elsősorban a megelőzést szolgáló eszközök, amelyek azonnali figyelmeztetést adnak a tűz vagy gázszivárgás esetén abban a helyiségben, ahol elhelyezték őket. Ezért döntő szerepet játszhatnak a tűz hatásainak korlátozásában vagy a katasztrofális következményekkel járó gázfelhalmozódás megelőzésében.

uploads/2015/05/robbanas-3.jpg
Kegyetlen pusztítást képes végezni a berobbanó földgáz. Gázpalack-szivárság okozta tragédias Avasfelsőfaluban, 2015 májusában. (Fotó: Szabó Kinga Mária/archív)
Az E.ON és a Delgaz Grid az „Együtt a biztonságért” elnevezésű partnerség keretében 10.000 füst- és szén-monoxid-érzékelőt adományoz a katasztrófavédelemnek (D.S.U.) és a sürgősségi főfelügyelőségnek (I.G.S.U.), amelyeket ingyenesen osztanak szét a különböző megyékben élő családok között.

Az akció az Érzékelő az életért kampány része, amely a Polgári Védelmi Hét keretében zajlik, és célja, hogy felhívja a figyelmet az érzékelők felszerelésének fontosságára, de a kémények tisztításának és javításának szükségességére is. A kampány üzeneteit országszerte közvetítik a televízión, a rádión és a közösségi médiaplatformokon keresztül. 

uploads/2012/06/robbanas.jpg
Az I.G.S.U. adatai szerint a lakástüzek fő okai a következők: hibás vagy tisztítatlan kémények (33%), hibás elektromos berendezések (23%), fűtőberendezések (14%), nyílt tűz (8%) és egyéb körülmények (22%). Így a fűtőberendezések nem megfelelő használata, tisztítatlan kémények vagy elektromos berendezések nem megfelelő működése miatt tavaly 94 ember halt meg füst- és szén-monoxid mérgezésben.

Hírszerkesztő
 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Marad, vagy sem áprilistól az energiaár-sapka?

Három változatról tárgyalnak a hét folyamán.
Belföld

1.400 gáz- és áramlopás történt

Az okozott veszély óriási, az okozott kár 12,5 millió lej — és mindenki megfizeti az árát.
Belföld

Bevásárolja magát Magyarország a román energiaszolgáltatásba

Üzleti titok, hogy mennyit ér a 3,4 millió ügyfél.